Pataria, kaip vairuotojams paruošti savo „darbo vietą“ – tai gali turėti įtakos ir sveikatai
2023-12-04 | ERGO Insurance SE Lietuvos filialas

Jei sėsdami prie kompiuterio ar savo darbo vietos didelį dėmesį kreipiame į kėdės aukštį, patogumą, prisimename patarimus, kaip taisyklingai sėdėti, kodėl kartais pamirštame pasirūpinti patogumu vairuojant? Juk tai ne ką mažiau atsakingas darbas, o per žemai esanti vairuotojo sėdynė ar vairas, netinkamai sureguliuoti veidrodėliai ir saugos diržai gali nulemti itin skaudžius incidentus ir jų pasekmes. Todėl saugaus eismo specialistas dalinasi patarimais, kaip vairuotojams tinkamai paruošti šią savo darbo vietą prieš pajudant į kelią.

Kiek toli galima nustumti sėdynę

Vairavimas – sudėtingas ir atsakingas darbas, kuriam reikia tinkamai pasiruošti, primena draudimo bendrovės ERGO verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius. Pirmas žingsnis prieš užvedant automobilį – vairuotojo sėdynės pozicijos nustatymas. Itin svarbu, kad sėdynė liestųsi su kuo didesniu sėdmenų, šlaunų ir nugaros plotu, kitaip šios kūno dalys gali labai greitai pavargti.

„Optimalus sėdynės atstumas iki vairo yra tuomet, kai iki galo išmynus sankabos pedalą kairė koja yra šiek tiek sulenkta per kelį, o kulnas remiasi į automobilio grindis. Jei transporto priemonėje sumontuota automatinė greičių dėžė, siūloma išminti įsivaizduojamą sankabos pedalą ir tuomet patikrinti kairės kojos padėtį“, – pataria ekspertas.

Sėdynė – ne per žemai ir ne per aukštai

Vairuotojui ne ką mažiau svarbu tinkamai sureguliuoti pačią sėdynę ir galvos atlošą. Pastarasis teisingoje pozicijoje yra tada, kai vairuotojo pakaušis remiasi maždaug į pagalvėlės vidurį, o viršugalvis – vienodame lygyje su jos viršumi. Reguliuojant sėdynės atlošą svarbu atkreipti dėmesį į jos aukštį – ji turėtų būti ne per žemai, kad gerai matytųsi prietaisų skydelis ir kelias. Patikrinti ar aukštis tinkamas patariama abiem mentėmis remiantis į sėdynę ir ištiesus rankas vairo link – abu vairuotojo riešai turi liesti vairo viršų, o vairuotojo stuburas sėdint būti kuo panašesnis į vertikalią taisyklingą „S“ raidę.

„Vis dar daugybė vairuotojų, ypač jaunimas, nekreipia pakankamo dėmesio į sėdynės padėtį, vairuoja kone atsigulę, tačiau taip vairuojant praktiškai neįmanoma kritiniu momentu suvaldyti automobilio. Norint užtikrinti kuo didesnį saugumą, reikia ne tik nustatyti tinkamą sėdynės aukštį, bet ir šiek tiek sulenktomis rankomis laikyti vairą ties 9 ir 3 valandomis“, – sako ERGO atstovas.

Tinkamai sureguliuokite vairą bei diržus

Sureguliavus sėdynės padėtį ir aukštį, svarbu pasirūpinti vairo pozicija, kas kone visuose šiuolaikiniuose automobiliuose su reguliuojama vairo kolonėle yra itin paprasta. Svarbiausia, kad vairą būtų patogu laikyti ir jis neužstotų prietaisų skydelio bei vaizdo pro priekinį langą. Tuo pačiu reikėtų patikrinti saugos diržą, įsitikinti, kad jis prispaudžia vairuotojo klubus prie sėdynės ir yra įtemptas per krūtinę. Jei saugos diržas įtemptas nepakankamai, reikia reguliuoti jo aukštį.

„Tinkamai sureguliuotoje vairavimo, ar, kaip galima drąsiai sakyti, darbo vietoje, vairuotojas turi jaustis patogiai, būti neįsitempęs, matyti viską aplinkui ir galėti efektyviai valdyti transporto priemonę. Tokiu būdu jis gali visiškai susikoncentruoti į kelią ir nejausti pernelyg didelio nuovargio dėl vairavimo net ilgų kelionių metu. Netinkamai paruošta vairuotojo vieta gali lemti ne tik prastesnę vairavimo patirtį, bet ir ilgalaikes sveikatos problemas ar net padidinti avarijų tikimybę. Rūpinantis saugumu, sureguliuoti vairuotojo vietą reikėtų dar prieš išriedant į kelią ar saugiai sustojus šalikelėje“, – teigia draudimo ekspertas.

Nepamirškite veidrodėlių

Reguliuojant savo darbo vietą automobilyje, itin svarbu matyti ne tik tai, kas vyksta priešais, bet ir už transporto priemonės, todėl būtina pasirūpinti transporto priemonės veidrodėliais. Juose vaizdas turi būti lengvai matomas vairuotojui pernelyg nesilankstant ir nesukiojant galvos.

Galinio vaizdo veidrodėlį patariama sureguliuoti taip, kad jo centre vairuotojui matytųsi galinio stiklo vidurys, o atvaizde – visas galinis stiklas. Tuo metu šoninius veidrodėlius reikėtų sureguliuoti taip, kad vos pakreipus akis juose matytųsi mažesnė automobilio šono dalis ir kuo didesnė dalis už automobilio, o įsivaizduojama horizonto linija eitų maždaug ten, kur pasibaigia viršutinis veidrodėlio ketvirtis.

„Ypatingą dėmesį į šoninius veidrodėlius reikėtų atkreipti žiemą, mat daugybė incidentų kelyje įvyksta dėl apšalusių ar apsnigtų veidrodėlių ir pablogėjusio matomumo. Jį sumažinti ar išblaškyti vairuotoją taip pat gali ant stiklo nuo transporto priemonės stogo stabdant užkritęs sniegas. Važiuojant greičiau jis gali sutrukdyti ir iš paskos važiuojančio automobilio vairuotojui, ledo gabalai – įskelti stiklą, sudaužyti žibintus ar įlenkti kapotą, net sukelti avarinę situaciją. Taigi, žiemą tik pašalinus ledą ir sniegą nuo viso automobilio, darbo vieta vairavimui jau bus pilnai parengta“, – reziumuoja R. Pocius.

Gamtos stichijos, gaisrai ir ilgapirščiai – kokios grėsmės kyla sodyboms žiemą ir kaip jų išvengti?
2023-11-29 | ERGO Insurance SE Lietuvos filialas